Modrzejewska jako Laodamia

30 09/2017

 

Tematem naszego spotkania było "

„Bo piękno na to jest by zachwycało …”. Helena Modrzejewska jako Laodamia.

Kanwą naszej opowieści będzie przede wszystkim spotkanie Modrzejewskiej i Wyspiańskiego. Kiedy Helena Modrzejewska w 1902 roku po raz 14 przepływała Atlantyk zmierzając do Europy i do Polski będącej pod zaborami, być może nie przypuszczała, że będzie to jej ostatni pobyt w kraju. I co więcej, że, będą to jej ostanie występy gościnne, które zakończy w Krakowie odtwarzając rolę z dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Protesilas i Laodamia”.
Prapremiera dramatu naszego wieszcza narodowego miała miejsce 25 kwietnia 1903 roku, a występy Modrzejewskiej w roli Laodamii z jednej strony od razu zaczęły „obrastać” nutką skandalu spowodowaną niedomaganiem zdrowotnym artystki, a z drugiej stawały się legendą. W oparciu o zachowane materiały archiwalne oraz ikonograficzne postaramy się pokazać w jaki sposób Modrzejewska kreowała tę postać, co spowodowało, że widzowie i krytycy byli oczarowani występem artystki. Co więcej opowiemy o tym jaki wpływ na realizację spektaklu miał Wyspiański.

Dr Agnieszka Kowalska - historyk teatru. Absolwentka Filologii Polskiej ze specjalizacją teatrologia UJ. Odbyła stypendium zagraniczne w Muzeum Teatralnym w Düsseldorfie. Była kuratorem nowej wystawy stałej „Dzieje teatru 
w Krakowie 1781- 1989. Od teatru aktora 
do teatru inscenizatora”.
Prowadziła wykłady dla studentów Animacji życia kulturalnego Uniwersytetu
Jagiellońskiego. Autor wielu publikacji 
z zakresu teatru m. in. : „Rodzaje narracji muzealnej na przykładzie koncepcji nowej wystawy teatralnej Dzieje teatru 
w Krakowie. Od teatru aktora
do teatru inscenizatora”, Helena Modrzejewska 
i Antonina Hoffmann na krakowskiej scenie, w: Helena Modrzejewska (1840–1909) – z miłości do sztuki, (red. Naukowy), współautorka „Katalog Teatraliów Stanisława Wyspiańskiego”, Kraków 2011, Aktualnie pracownik Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Zdjęcia ze spotkania.

 

 

Komentarze