Czwartki u Matejków

06 01/2019

 

WINCENTY RAPACKI NAJBARDZIEJ PRZEKORNY „ZRZĘDA” TEATRU POLSKIEGO

Wincenty Rapacki. Aktor, reżyser, pedagog i pisarz schyłku XIX wieku. Zawodowo związany z Teatrem Rozmaitości i Teatrem Narodowym w Warszawie, prywatnie przyjaźnił się z Janem Matejko, Aleksandrem Fredro czy Ignacym Kraszewskim.
Pionier realizmu w teatrze, zwolennik charakteryzacji, scenografii i kostiumów. Honorowy członek ZASPu, odznaczony Orderem Polonia Restituta. Kim był i jaki miał wpływ na rozwój teatru polskiego, jaki miał związek z Heleną Modrzejewską? Na te inne pytania odpowie dr Agnieszka Wanicka.

Dr Agnieszka Wanicka - Adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu UJ. Zajmuje się historią teatru polskiego. Prowadzi badania nad sztuką aktorską, reżyserią oraz ikonografią teatralną. Interesuje się także dokumentalistyką, znajdując w dokumentacji oraz podobnym rodzaju wyobraźni i wrażliwości na szczegół podstawę łączącą zainteresowania historyczno-teatralne oraz fotograficzno-filmowe. W 2009 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowując rozprawę pt. Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880 pod kierunkiem prof. dra hab. Jana Michalika. Autorka książek oraz edytorka tekstów źródłowych związanych z historią teatru polskiego w XIX wieku. Laureatka Stypendium artystycznego m. st. Warszawy (2014) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Wykłada również w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie pracuje nad książką fotograficzną o sztuce aktorskiej do 1914 roku.
24.01.2019 r., godz. 18.00

Komentarze