Imieniny Modrzejewskiej w Warszawie - relacja

13 03/2011

7 III, o godz. 18.00 w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Z.Raszewskiego rozpoczęło się spotkanie z okazji Imienin Heleny Modrzejewskiej. Organizatorami byli: Instytut Teatralny, Stowarzyszenie Historyków Teatru i inicjator imprezy - Fundacja dla Modrzejewskiej, która przygotowała scenariusz. Sala była pełna, a nawet przepełniona - oczywiście nie oficjelami, ani nie przedstawicielami mediów, ale po prostu (i to jest wspaniałe!) sympatykami Madame w wieku bardzo zróżnicowanym. Niech żałuje, kto nie był. Scenariusz imprezy udostępnimy niebawem na stronach Fundacji.

Spotkanie miało kilka zadań:

  • przypomnieć Warszawie Modrzejewską

  • przypomnieć, że Modrzejewska ma jeszcze nie załatwione porachunki z Rosją

  • pokazać co w związku ze stuleciem Jej śmierci zostało zrobione

  • pokazać co dalej będzie robione

  • pokazać kto - i jak - to będzie robił.

Po programie artystycznym, którego gwiazdami (sic!) byli Pani Teresa Budzisz Krzyżanowska, Pan Kazimierz Kaczor, teatr studentów UJ Remedium, prof. Kuligowska Korzeniewska pokazała dorobek publikacyjny i wystawienniczy związany z Modrzejewską. Specjalnym punktem programu była prezentacja albumu Aktorki - to dzieło i prezentacja A. Litak z Narodowego Starego Teatru.

Atrakcją wieczoru - sądząc po frekwencji - był pokaz filmu B. Myszynsky o Modrzejewskiej - Triumphant Woman, w wersji zresztą angielskiej, bo na polskę nie ma (na razie) pieniędzy. Nowością, chyba nieoczekiwaną, była też prezentacja zaczątków komiksu o Modrzejewskiej - zamówiona w związku z planowaną promocją aktorki w Intercity Jej imienia.

Całości wieczoru towarzyszył podkład muzyczny w rewelacyjnym wykonaniu Pana Przemysława Winnickiego, który brawurowo wykonał Krakowiaka Paderewskiego dedykowanego Modrzejewskiej oraz kilka utworów Chopina.

Publikacje o Modrzejewskiej cieszyły się niezłym powodzeniem. W kuluarach rozmawiano o dalszych tego rodzaju spotkaniach z Madame: w Piotrkowie Trybunalskim, w Kaliszu, w Bochni. "Non omnis moriar" - jeśli ma się takich Przyjaciół. Specjalne podziękowania należą się tu Dyrekcji Instytutu Teatralnego - gospodarzom spotkania, a już w szczególności Pani Dorocie Buchwald, która dopilnowała organizacji całości.

Galeria:

  • Komiks o Modrzejewskiej

Komentarze