Garść informacji o naszych działaniach przez jesień i zimę

16 03/2015

Listopad - czas pamiętania o zmarłych. Przed grobowcem Heleny i Karola na krakowskim Cmentarzu Rakowickim sporo lampionów; fundacyjne róże zasadzone przed grobowcem mają się dobrze – zabezpieczyliśmy je na zimę.


Dalej nastał okres bardzo intensywnych prac nad dwoma, a właściwie trzema, wydawnictwami: antologią wierszy polskich poetów ku czci Modrzejewskiej; opracowaniem tomu stenogramów z Debat organizowanych przez Fundację na Kampusie UJ wspólnie z „Dziennikiem Polskim” oraz Instytutem Kultury UJ pod hasłem „Kultura pod ścianą” i dewizą „Z kulturą o kulturze”, wreszcie ostatnie prace redakcyjne nad scaloną edycją korespondencji Heleny i Karola  przygotowywaną przez PIW. Efekty tych działań zostaną zaprezentowane przy okazji Imienin Heleny – w marcu 2015.


Z końcem roku 2014 Salon Modrzejewskiej został wspaniale doposażony, dzięki hojności Pani Karoliny Witek, która stylowe wyposażenie swojego gabinetu przekazała na rzecz Fundacji. Słowa podziękowania to za mało; może uda się znaleźć jakieś inne wyrazy wdzięczności.


Grudzień-styczeń-luty to tradycyjnie okres rozliczania grantów miejskich i przygotowywania nowych.
Dzięki grantom Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK możliwe było wydanie w krakowskiej Attyce dwóch wyżej wymienionych prac: wierszy ku czci Modrzejewskiej oraz stenogramów debat. Pierwsza z nich to cacko edytorskie, druga to bodaj najważniejsza spisana refleksja nad stanem współczesnego polskiego teatru. Oba wydawnictwa będą dostępne w lokalu Fundacji.

W tzw. międzyczasie Prezes Fundacji, prof. dr hab. Emil Orzechowski przedstawił uczestnikom Uniwersytetu III Wieku w Jaśle sylwetkę Modrzejewskiej w kontekście nowo odkrytej korespondencji; Prezes Fundacji wraz z mgr Anetą Maj wygłosili na konferencji organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w październiku 2014, referat pt. „Salon Heleny Modrzejewskiej – realny i wirtualny”; Prezes i Wiceprezes dr Alicja Kędziora w wygłosili w lutym 2015 dla Krakowskiego Koła Przewodników wykład o relacjach Kraków-Modrzejewska w kontekście nieznanych dotąd listów Stanisława Lewandowskiego, autora tablicy Modrzejewskiej w kościele św. Krzyża oraz jej grobowca.

Ze względu na zbyt wysokie koszty ogrzewania, dyżury w Salonie Modrzejewskiej zostały zawieszone do końca lutego; zostają wznowione w marcu – po Imieninach Heleny.


Wobec opóźnień w edycji korespondencji przez PIW, spotkanie Imieninowe odbędzie się dopiero 22 marca, o godzinie 17.oo, oczywiście w Salonie Heleny, ul. Sienna 5, II p. W programie m.in. pieśni Żanny Osikowicz z jej płyty „Z Ukrainą w sercu”. Zapraszamy!

Komentarze