Modrzejewska u Matejki

20 10/2016

Helena Modrzejewska ponownie w trasie. Tym razem odbędzie spacer na ul. Floriańską 41, do Domu Matejki. Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów poświęconych Helenie Modrzejewskiej. Najbliższy wykład: 

 

9 lutego 2017 dr Alicja Kędziora

"Helena Modrzejewska w ikonografii epoki"

Ikonografia Heleny Modrzejewskiej (1840-1909) to ponad tysiąc fotografii, rycin, obrazów. Niezwykła ich ilość nawet jak na aktorkę tej rangi co Modrzejewska/Modjeska stanie się kanwą opowieści o życiu i twórczości największej polskiej szekspirystki. Wykonane w atelier zdjęcia, ryciny prasowe i karykatury pozwolą na wskazanie podejścia Madame Heleny do sposobu kreowania i promowania własnej postaci w świecie teatru i poza nim, a jednocześnie umożliwią pokazanie stosunku aktorki do przedstawień wizualnych epoki.

 

17 listopada 2016 dr Agnieszka Kowalska

„Helena Modrzejewska i Antonina Hofman. Dwie damy i królowe krakowskiej sceny"

Wykład i prezentacja jeszcze raz opowie o talentach obu artystek i wskaże na cechy, które sprawiły, że Helena Modrzejewska stała się największą XIX - wieczną polską i amerykańską aktorką, a Antonina Hoffmann niekwestionowaną gwiazdą Krakowa. 

 

20 października 2016 Prof. dr hab. Emil Orzechowski

„To Kobita (Kobieta, artystka, Polka)”

Jest to próba rekonstrukcji najważniejszych dla Modrzejewskiej wartości: w życiu prywatnym, w sztuce, w sferze publicznej. Podstawowym materiałem, z jakiego korzystano, jest korespondencja artystki

 

Komentarze