Urodziny

16 10/2016

Urodziny Heleny Modrzejewskiej

„Godna uwagi świętych” wykład prof. dr. hab. Emila Orzechowskiego

 

 

Modrzejewską malował Adam Chmielowski - dziś święty brat Albert; o Modrzejewskiej pisał w "Bracie naszego Boga" Karol Wojtyła - dziś święty Jan Paweł II.  Czemu akurat ta aktorka była godna Ich uwagi? Czym na to zasłużyła?

Czy dwa znane nam listy: Modrzejewskiej do Chmielowskiego i niedokończony, a chyba i nigdy niedoręczony adresatce list Chmielowskiego pisany już w trzecim dniu po wstąpieniu do nowicjatu u jezuitów, do Modrzejewskiej, przybliżają nas do odpowiedzi na te pytania? 


Gospodarz wieczoru:

Prof. dr hab. Emil Orzechowski

Specjalista w zakresie: teatrologii i zarządzania kulturą. Prezes Fundacji dla Modrzejewskiej.

Goście:

Anna Lutosławska-Jaworska

Aktorka i reżyserka teatralna. Pisarka autorka oryginalnych akwarel. Występowała w teatrach krakowskich: w Kameralnym TUR, Ludowym w Nowej Hucie, Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, Teatrze im. J. Słowackiego oraz wrocławskich: Teatrze Dramatycznym i Teatrze Polskim. Laureatka wielu wyróżnień i nagród teatralnych; odtwórczyni Modrzejewskiej w „Bracie naszego Boga" w Teatrze im. J. Słowackiego, w reż. K. Skuszanki.

Oraz:

Barbara Szałapak

Absolwentka PWST w Krakowie, aktorka Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Aktualnie można ją zobaczyć w spektaklach "Wychowanka" A. Fredry i "Miarka za Miarkę" w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Andrzej Popiel


Absolwent PWST w Krakowie. Aktor teatralny i telewizyjny. Występuje w Krakowie i Tarnowie. Można go było zobaczyć w serialach Czas Honoru, Na Wspólnej, Hotel 52. 

 

 

16 października, godz.18.00

Salon Heleny Modrzejewskiej

Sienna 5

Komentarze