Krzeszowice

30 05/2017

serdecznie dziękujemy za udział w wernisażu wystawy

Jak Wam się podoba?
HELENA MODRZEJEWSKA
– arystokratka sceny

7 kwietnia, piątek, godz. 19.00

„Koniec końców to nie aplauz jest największą nagrodą dla aktora. Jest nią świadomość, że będzie żył w sercu i pamięci widzów” – ta myśl Heleny Modrzejewskiej stała się główną ideą, dla której powołane zostały Fundacja dla Modrzejewskiej oraz Pracownia Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, które realizują od 2009 roku projekty mające na celu efektywne zarządzanie pamięcią o wielkiej Artystce. 

W ramach działalności Fundacji oraz Pracowni powstała wystawa, na która Państwa zapraszamy: Jak Wam się podoba? Helena Modrzejewska – arystokratka sceny. Opiekunem merytorycznym projektu jest prof. Emil Orzechowski, prezes Fundacji a kuratorem wystawy – dr Alicja Kędziora. 

Materiały wykorzystane w ekspozycji pochodzą z zasobów Fundacji dla Modrzejewskiej oraz Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej UJ. 

Komedię „Jak Wam się podoba” Modrzejewska wśród wszystkich utworów Szekspira ukochała najbardziej.
To w niej zyskała niebagatelne uznanie i w niej była rozpoznawana na obu kontynentach. 

Wystawa służy przybliżeniu sylwetki Heleny Modrzejewskiej poprzez ukazanie eksponatów w przestrzeni Szekspirowskiej komedii. Połączenie baśniowości przyrody oraz dworskiego przepychu stanowi częstą stylistykę ulubionych przez Aktorkę utworów, dlatego też i przestrzeń wystawowa podzielona została na dwie części – pierwsza z nich odzwierciedla pełen magii i czarów las Ardeński, spowity w biały i złoty tiul, w zakamarkach którego skrywają się oryginalne eksponaty związane z życiem i twórczością wielkiej Artystki, kostiumy, zdjęcia, rękopisy, autografy, ryciny i afisze. 

W części drugiej, tak jak i czytelników wiedzie fabuła „Jak Wam się podoba”, tak i goście wystawy zostawiają za sobą baśniową atmosferę Ardenu i wkraczają na dwór królewski, zaaranżowany na kształt salonu Heleny Modrzejewskiej w jej kalifornijskim domu. Drobne eksponaty, związane z życiem prywatnym Aktorki – rękopisy, kosmetyki, porcelana, nuty utworów specjalnie dla niej napisanych – pozwalają na odczucie intymnej atmosfery domostwa, ujętej jednak subtelnie w teatralne ramy. 

Kurator wystawy: dr Alicja Kędziora 
Opiekun merytoryczny projektu: prof. dr hab. Emil Orzechowski

Patronat Honorowy: Burmistrz Gminy Krzeszowice 
Patronat Medialny: Radio Kraków 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa 

wystawa czynna do 28 maja 2017


zdjęcia z wernisażu:
Komentarze