Fundacja dla Modrzejewskiej jest prywatną inicjatywą osób przekonanych, że ważnym społecznie obowiązkiem jest utrwalanie pamięci o wielkich Artystach, którzy odeszli, a ich życie i sztuka stanowią istotną część narodowego dziedzictwa i dają wzory postaw obywatelskich.
O Fundacji
Fundacja Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej (to pełna nazwa), została zarejestrowana przez krakowski sąd w dniu 5 maja 2010 roku pod numerem KRS 0000355816. Cele Fundacji precyzuje Statut:
- „Inicjowanie działań i projektów związanych z życiem i twórczością Heleny Modrzejewskiej w zakresie badań nad Jej działalnością teatralną i społeczną oraz nad udziałem sztuki teatralnej w społeczeństwie.
- Inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć oświatowych, naukowych i informacyjnych mających na celu upowszechnienie życia i twórczości Heleny Modrzejewskiej w społeczeństwie.
- Pozyskiwanie materiałów i pamiątek związanych z życiem i twórczością Heleny Modrzejewskiej oraz ich opracowywanie i upowszechnianie.
- Popieranie i promocja wartościowych zjawisk artystycznych w różnych dziedzinach twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki teatralnej prezentowanej przez Helenę Modrzejewską.”
Jest to poniekąd zgodne z wolą Artystki, która na pożegnalnym przedstawieniu w nowojorskiej Metropolitan Opera House powiedziała: Koniec końców to nie aplauz jest największą nagrodą dla aktora. Jest nią świadomość, że będzie żył w sercu i pamięci widzów
. Fundacja chce wypełnić dzieło zapoczątkowane już w XIX wieku niezrealizowanym projektem powołania Stowarzyszenia zabezpieczenia bytu Pani Modrzejewskiej, w którym pisano, że to „społeczeństwo całe solidarnie zobowiązane czuć się powinno dla jednostek poświęcających mu swe życie i siły”.
Zarząd Fundacji:
- prof. dr hab. Emil Orzechowski, Prezes
- Jan Orzechowski, Vice Prezes
- Aldona Gibalska, Vice Prezes
- dr hab. Alicja Kędziora Vice Prezes
Pliki do pobrania:
Pracownia Dokumentacji Życia i Twórczości Heleny Modrzejewskiej została powołana decyzją Jego Magnificencji Rektora UJ, prof. dra hab. Karola Musioła, na wniosek Katedry Zarządzania Kulturą Instytutu Kultury UJ, z dniem 1 sierpnia 2009 roku.
Zakres działalności Pracowni obejmuje pozyskiwanie i gromadzenie wszelkich materiałów autobiograficznych, biograficznych i krytycznych związanych z życiem, działalnością, twórczością i recepcją twórczości Aktorki, opracowywanie i udostępnianie zebranych materiałów, inspirowanie i przeprowadzanie badań w tym zakresie, nawiązywanie współpracy z instytucjami i badaczami, których obszar prac pokrywa się z działalnością Pracowni, organizowanie seminariów, wykładów, wystaw i konferencji oraz działalność wydawniczą.