Czwartki u Matejków

09 05/2019

Czwartki u Matejków

serdecznie zapraszamy na wykład

dr hab Alicji Kędziory

"(...) RÓŻE CUDOWNIE KWITNĄ". OPOWIEŚĆ O HELENIE MODRZEJEWSKIEJ I KWIATACH

Muzeum Jana Matejki, ul. Floriańska 

 

„(...) róże cudownie kwitną, a fiołki pachną na cały ogród” pisała Modrzejewska do Teofilii i Józefa Chałpowskich, w grudniu ciesząc się pięknym kwiatami w ogrodzie swej kalifornijskiej rezydencji.
W połowie listopada oprócz róż, jak donosiła szwagierce Annie Chłapowskiej – „przed domem kwitnące (...) heliotropy, pomarańcze i cytryny”, a w maju - przyjaciółce Marii Faleńskiej – „na podwórku jedynie fuksje, wino”. W lipcu we Lwowie sprzedawała kwiaty na festynie, zbierając datki na cele charytatywne – w ciągu godziny sprzedała róż za 200 florenów! W czerwcu dostała kosz kwiatów z biało-czerwoną gwiazdą, wysoki na siedem stóp tak piękny, że aż utrwalono go na fotografii. 

Kwiaty towarzyszyły Modrzejewskiej przez całe życie – w kwiaty strojne były jej kostiumy teatralne, rysowała je na marginesach ról, ofiarowywała przyjaciołom, hodowała słynne na całą Kalifornię róże, jedna z jej najsłynniejszych postaci scenicznych Adrianna umiera od woni zatrutego bukietu, Ofelia w scenie szaleństwa bezradnie spogląda na trzymane w dłoniach pąki. Historia kwiatów w życiu Modrzejewskiej równie jest ciekawa jak sama postać Artystki. Zapraszamy do opowieści.
 
09.05.2019
CZWARTEK
 
18:00
WSTĘP WOLNY

Komentarze